top of page
Mohlo by vás také zajímat:

Jak se vyrvat ze zajetí cílů a začít se radovat ze života

Článek je zpracován na základě knihy Stephena Shapira „Bez cílů - Jak se vyrvat ze zajetí cílů a začít se radovat ze života “.

 

Je velmi snadné spadnout do zajetí těch kritérií, která v naší společnosti stanovují úspěch: peníze, postavení, kariérní úspěchy. Říkají nám, že bychom měli žít právě podle těchto kritérií. Prý bychom si měli stanovovat nové cíle a dosahovat jich. Měli bychom se zcela oddat své práci a zapomínat na rodinu a své zájmy. Ale když dosáhnete toho, oč jste tak dlouho usilovali, tak časem začnete pociťovat duševní prázdnotu a zklamání.

 

Stephen M. Shapiro, který je dlouholetým poradcem manažerů nabízí jiný pohled a život jiným způsobem. Autor navrhuje, abychom se vymanili ze zajetí cílů. Když se osvobodíte od tlaku stanovených úloh, tak můžete lépe vidět nové možnosti a můžete jít za touhami své duše. To vám pak poskytne nesrovnatelný pocit harmonie a životní spokojenosti. Autor zdůrazňuje, že život bez cílů je životem bez tíhy cílů, ale ne bez cílů jako takových. Stephen M. Shapiro je přesvědčen o tom, že jeho inovativní metoda je mnohem lepší než jiné známé metody, zaměřené na zvyšování osobní efektivnosti a na produktivitu člověka, i když na první pohled to vypadá paradoxně. V průběhu celé knihy nás přesvědčuje o tom, že život „bez cílů tady a teď“ přináší nejenom spokojenost, ale zvyšuje i pravděpodobnost dosahování vynikajících úspěchů.

 

Podívejme se na některá statistická data z výzkumu americké Společnosti pro výzkum veřejného mínění:

 • 41 % Američanů konstatuje, že zažili zklamání poté, co dosáhli svých cílů.

 • Každý třetí člověk trpí nespavostí, když přemýšlí o svých cílech.

 • 27 % lidí sdělilo, že se nestali šťastnějšími poté, když dosáhli svých finančních cílů.

 • Zhruba třetina lidí odpověděla se smutkem, když se ohlédli o deset let zpátky, že volba jejich cílů nebyla správná.

 • 36 % lidí se přiznalo, že čím více cílů si před sebe staví, tím více se dostávají do stresu. A to více než polovina Američanů uvádí, že jedním ze základních cílů, který si stanovují, je zbavit se stresu.

 • Jenom 8 % Američanů uskutečňuje svá novoroční předsevzetí.

 

Autor dospívá k závěru, že společnost od nás vyžaduje výsledky, a tím nás současně okrádá a připravuje nás tak o štěstí.

Autor ve své knize představuje 8 tajemství pro spokojený a efektivní život bez cílů. podívejme se na první z nich:

 

Používejte kompas a nikoliv mapu

Když si uděláte analýzu svých zkušeností, svých znalostí a hodnot, pochopíte, kdy a díky čemu zažíváte opravdovou pohodu, a poznáte, o co se reálně snaží či usiluje vaše duše. Toto úsilí duše by se mělo stát vaším kompasem – to vám pomůže při volbě směru vašeho života a odmítne pohyb nejkratší cestou do bodů představujících vaše cíle. V takovém případě vám bude proces – celá cesta – přinášet radost. A nepůjde jenom o očekávanou chvilkovou euforii z vítězství, která je podle výsledků výzkumu velmi pochybná.

 

Cíl a plán jeho dosažení přirovnává autor k mapě, na které si vyznačujeme cílové místo a konkrétní trasu pochodu, ale náš život není podřízen jenom účelnosti, musí v něm být dostatek místa i pro množství pocitů, které nemůžete, stejně jako své záliby a duševní pohnutky, umístit do mapy. Jestli pak není vhodnější naučit se vnímat směr – pomocí kompasu. Život vám pak sám otevře své cesty.

 

Zde je několik otázek, které vám pomohou při posouzení toho, oč usiluje vaše duše:

 1. Co vás baví dělat? Čemu se věnujete ve volném čase?

 2. Co rádi poznáváte?

 3. Co u vás probouzí přání věnovat se tvůrčí činnosti?

 4. Co se líbí na vás druhým lidem?

 5. Kdybyste předem věděli, že dosáhnete úspěchu, čemu byste se věnovali?

 

Ujasněte si, jaké můžete při svém úsilí tvořit hodnoty. Pro sebe i pro druhé. Můžete si tím vydělávat na živobytí? Můžete nabídnout světu něco unikátního? Můžete být tvůrčím člověkem, který realizuje své duševní snahy a dosahuje přitom úspěchu?

 

Pokračujte v hledání nových inspirací. Dělejte věci, které jste dříve nedělali, třebaže by se mělo jednat jenom o drobnosti. Jeďte do práce jinou trasou, začněte se věnovat novému koníčku, seznamujte se s různými lidmi.

 

Volte si svoje témata a vyhýbejte se kategorickým rozhodnutím. Během silvestrovské noci si dáváte kategorická předsevzetí – cíle. Zkuste místo toho vybrat nějaké slovo, které bude charakteristikou pro přicházející rok: „Tvořivost“, „Zdraví“, „Cestování“ nebo „Láska“. Napište si toto slovo na viditelné místo a začněte žít!

 

Promyslete si více variant. Ať máte v zásobě několik cest, jimiž se můžete vydat. Ať je dlouhý seznam toho, co „byste mohli udělat“ a seznam toho, co „musíte udělat“, ať zůstane krátký.

 

Pociťujte svůj směr a věřte v něj. Na vaší cestě se samozřejmě objeví i překážky, ale vaše víra vás přes ně povede. Překonávání těžkostí je nedostižným učitelem.

 

Více se můžete o efektivnosti života bez cílů a vytvoření životní pohody dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Bez cílů - Jak se vyrvat ze zajetí cílů a začít se radovat ze života“.

 

 • w-facebook
 • Twitter Clean
 • w-googleplus
bottom of page