top of page

Principy úspěchu Coco Chanel

 

Zpracováno na základě knihy Marcela Headricha "Coco Chanel".

 

I když byla sirotkem bez peněz, bez zámožných příbuzných, tak si dokázala udělat jméno a získat miliony příznivců svého stylu. Dokázala vejít do historie. Žila na základě svých vlastních principů.

 

1. Nový den – nový život

Coco Chanel sama vytvářela svou legendu. „Každý den začínám žít odznova.“ Vyškrtávala ze svého života i z paměti celé kusy života, pokud jí byly nepříjemnými nebo pro ni byly nevýhodné. Její dětství a mládí představuje chaos dat, událostí a faktů. Bez problému vyškrtla 10 let svého života, na které chtěla zapomenout, protože je považovala za nepodařené a znevažovaly ji. Pak už na ně nikdy nevzpomínala. A kupodivu díky tomu doslova omládla, začala „lépe spát a kreativně tvořit“. Byla toho názoru, že budoucnost vůbec nevyplývá z minulosti – svůj osud si můžeme tvořit v jakékoliv době a v jakémkoliv věku. Na základě toho se dokázala v 71 letech po 14 roční přestávce, znovu dostat na vrchol v oblasti módního návrhářství a stát se královnou Módy – Velkou Chanel.

 

2. Překonávání překážek – to je cesta k novému

Cestu k uznání a úspěchu neměla Chanel snadnou. Nebyla profesionální krejčovou, když začínala své podnikání. Zároveň nemohla využívat drahé látky a módní doplňky. Jejím údělem, a v důsledku toho vizitkou, se staly výrobky z materiálu, který nebyl drahý - z žerzeje.  Ten uměla doslova nově objevit a z něj vytvářela své mistrovské kousky – strohé kostýmy, vypasované žakety, úzké šaty. Chanel vytvářela svá díla, aniž by uměla kreslit a rýsovat střihy. Pracovala pomocí špendlíků a nůžek přímo na modelce, dokud nedostala očekávanou siluetu. Také značkový krátký účes vznikl u Chanel  nešťastnou náhodou (z nešťastné náhody)Tak vznikl nový obraz „děvčete z davu“, který se velmi dobře hodil ke stylu oblečení, které Chanel vytvářela.

 

3. Paradox je hybnou silou talentu

Černá barva se stala barvou vytříbenosti a přepychu pouze díky Chanel. Dříve byla považována za barvu chudoby a smutku. Chanel říkala: „V průběhu čtyř nebo pěti let jsem dělala pouze černé věci.  Moje šaty se prodávaly jako housky s nějakou náplní – malým bílým límečkem a manžetami. Všechny je nosily – herečky, bohaté dámy i služebné.“ Chanel přivedla módu na letní prázdniny na jih, kde dříve trávili svůj čas pouze chudí umělci. Opalování nebylo v té době vítané. Když se Coco vrátila do Paříže opálená, vyvolala skutečnou senzaci. Vynikající klobouky od Coco se staly výsledkem transformace její anglické mužské módy na ženskou. Rozřezala horní část mužského plstěného klobouku. Jednu část stáhla a druhou pozvedla – zjevná jednoduchost oproti tehdy moderním výstavným kloboukům z květin a peří. Žakety, blůzky s  kravatami, manžetové knoflíčky. To všechno bylo převzaté od mužů a přeměněné na ultra ženské odívání. Přitom se všechno dělalo velmi vkusně, že to vylučovalo sebemenší narážku na dvojsmyslnost.

Výsledkem bylo, že ideálem mnoha žen se stala štíhlá postava, krátké vlasy, opálená kůže, tmavé brýle, malé kloboučky a pohodlné, praktické a elegantní oblečení. Všechno to, co nosila Chanel.

 

Další principy úspěchu a zajímavosti ze života Coco Chanel se můžete dočíst v e-knize ve zkráceném provedení "Záhadná Coco Chanel". 

bottom of page