top of page
Žena na telefonu
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát

Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

OBJEDNÁVKA TOHOTO TITULU

Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.

Do objednávky nahoře vepište  čísla objednaných titulů.

"Nerozptylujte mne"  je titul 191.

Co je to syndrom deficitu pozornosti?

 

Článek je zpracován na základě knihy „Driven to Distraction at Work: How to Focus and Be More Productive", kterou napsal doktor Edward M. Hallowell.

 

Stalo se vám někdy, že jste museli předstírat pozornost, když vám někdo z přátel vyprávěl dlouhou historku? Rozčilují vás lidé, kteří se pouštějí do širokého vysvětlování a nejsou schopni se dostat k podstatě? Bohužel jsme se v dnešním světě odnaučili naslouchat. Není to proto, že bychom byli bezcitnými nebo proto, že nás nezajímá, co si myslí a prožívají druzí. Je pro nás prostě těžké udržovat pozornost na jednu věc.

Častou příčinou roztěkanosti a popudlivosti je, že jsme získali syndrom deficitu pozornosti, o němž nemáme ani tušení. Může jít o takzvaný situačně podmíněný deficit pozornosti – to je termín, který Edward Hallowell zavedl v roce 1994 pro popsání problému, který dnes existuje prakticky ve všech organizacích. Vzniká proto, že řešíme několik úloh současně, přepínáme z jedné úlohy na druhou a setkáváme se s velkým množstvím lidí, abychom mohli operativně řešit „důležité otázky“. Na vině je současný styl pracovního života.

Horečná činnost nás drží v aktivní náladě, ale jenom zřídka nám to přináší uspokojení. Při svém zaujetí pro běžné operativní činnosti, ztrácíme ze zřetele důležité věci. A to jenom proto, že se nedají dělat v poklusu. Náš mozek se snaží vyrovnat s neustálým stresem, a proto „vypíná“ naši pozornost. Kvůli tomu pak musíme vynakládat velké úsilí na to, abychom na důležité momenty v našem životě nezapomínali.

 

I kdybyste nebyli ochotni snížit napětí ve svém životě, je ve vašich silách, abyste se naučili soustředit na to hlavní. Rady, jež jsou uvedeny v této zkrácené e-knize, vám pomohou při efektivnějším plánování vašeho času, při stanovování priorit v podmínkách tzv. multitaskingu, pomohou vám, abyste se stali organizovanějšími a abyste nacházeli čas na to, co je skutečně hodnotné.

 

Rizika spojená se ztrátou pozornosti

Doktor Hallowell popisuje, že právě podmínky dnešního života připravují lidi o jejich schopnost se soustředit. Můžete se ráno probudit jako zdravý člověk, ale v deset hodin dopoledne už vás mohoupostihnout mnohé z níže vyjmenovaných symptomů:

 • Zvýšená roztěkanost a neustálý spěch, i když k němu nemáte žádnou zjevnou příčinu. Zároveň můžete zažívat pocit, že to, co děláte,vám nedává žádný smysl, že jde o spoustu drobností, které nemají žádnou hloubku.

 • Nejste schopni se věnovat dostatečně dlouhou dobu přemýšlení, rozhovoru, prohlídce výkresu nebo přečtení a porozumění nějakého odstavce.

 • Stále častěji jste netrpěliví, nudíte se, jste nespokojeni a nervózní a někdy to může hraničit s panikou.

 • Zvykli jste si skákat z jedné úlohy na druhou.

 • Nejste ochotni o ničem přemýšlet a myslíte si, že je to něco, co si nemůžete dovolit. Prostě na to nemáte čas.

 • Odkládáte těžkou práci nebo rozhovor na později, a přitom si zaplňujete den řadou neužitečných činností. 

 • Máte pocit, že jste nadmíru přetíženi, a přitom nic neděláte.

 • Zažíváte pocit viny, že jste neudělali nějakou práci a zároveň se cítíte být ukřivděni, že tu práci dali právě vám.

 • Nejste schopni mít radost z příjemných chvilek a z dosažených úspěchů.

 • Napadá vás: „Tolik se dřu a nic jsem nedokázal ani v práci ani v osobním životě!“

 • Cítíte, že jste ztratili kontrolu nad svým životem a pronásleduje vás pocit, že jste na něco zapomněli.

 • Pronásledují vás myšlenky, že si někdy musíte na něco důležitého udělat čas, ale zatím nevíte kdy.

 • Narůstá ve vás nutkavé přání stále ťukat do klávesnice u počítače nebo jiných přístrojů. Pořád potřebujete kontrolovat e-maily, telefonovat a posílat textové zprávy, hrát hry nebo surfovat na internetu.

 • Nedokážete druhým odmítat jejich požadavky apod.

 

To všechno může souviset se situačně podmíněným deficitem pozornosti a setkat se s tím můžeme téměř všude, hlavně však v práci. To má pak vliv na vlastní psychické zdraví lidí, na jejich vztahy s druhými a také na výsledky jejich práce.

Doktor Hallowell uvádí výsledky výzkumu, který byl publikován v roce 2006, v němž byly ztráty v důsledku nesoustředěnosti zaměstnanců v USA vyčísleny na 282 miliard dolarů za rok. Autoři vycházeli ze skutečnosti, že průměrný zaměstnanec v rámci pracovní doby skoro 2 hodiny nic nedělá. 52 % z této doby pak bezcílně přechází z jedné internetové stránky na druhou. 

Podobné údaje uvádí na své stránce i Výzkumná skupina pro informační přetížení (Information Overload Research Group, IORG). Podle této organizace vede informační přetížení ke ztrátě 25 % pracovní doby lidí, kteří pracují v oblasti IT. To pak činí pro ekonomiku USA ztrátu 997 miliard dolarů za rok.

Hallowell je toho názoru, že takovým ztrátám by se dalo zcela předejít.

Více se můžete o tom, jak rozpoznat a zvládat svou nesoustředěnost doma i v práci, dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Nerozptylujte mne. Jak se soustředit a být produktivnější“.

 • w-facebook
 • Twitter Clean
 • w-googleplus
bottom of page