
Jak nezačít náhodně smlouvat sám se sebou
Článek je zpracován na základě knihy "Dohodnout se dá o všem! Jak dosáhnout maxima při jakémkoliv vyjednávání", kterou napsal britský autor Gavin Kennedy.
Završení vyjednávání závisí na čtyřech momentech. Tři z nich musíte znát od samotného začátku:
-
S čím vstupujete do procesu (vaše návrhy);
-
S čím byste chtěli vyjít z procesu (přijatelný výsledek);
-
S čím vstupuje do procesu druhá strana.
Samozřejmě, že nemůžete znát čtvrtý moment – s čím by chtěl oponent vyjít z procesu. Avšak když nevíte, s čím do procesu vyjednávání vstupuje, je to ohromná chyba. Jak říkají Američané, tomu rozumí i Bob, který není schopen napsat své jméno pozpátku.
Příběh ze života
Jedna společnost koupila firmu v Portugalsku. Smlouvu připravovali konzultanti. Po nákupu se v účtech nové firmy objevila „černá díra“ o velikosti miliardy escudo. Společnost, která nakoupila, si spočítala, že je to omyl konzultantů a že musí právě oni pokrýt nepředvídané rozdíly ze své kapsy. Začalo vyjednávání. Prvním řešením bylo požadovat od konzultantů, aby pokryly všechny ztráty. Protože konzultanti nereagovali, dala společnost případ k soudu. Ale potom, aby se spor nevlekl mnoho let, snížili původní požadavek. A tak to pokračovalo. Konzultanti mlčeli. Na sedm (!) návrhů společnosti na vyřešení problému, které učinila v průběhu roku, nepřišli konzultanti s žádnou reakcí. Existoval jenom jeden způsob, jak prolomit tuto situaci – přestat obesílat konzultanty oficiálními dopisy a přimět je k živému vyjednávání, v němž je výměna návrhů běžným postupem.
Uvědomte si, že v jakýchkoliv vyjednáváních se musí posuzovat minimálně dva návrhy – váš a návrh druhé strany. Pokud jste si nevyjasnili všechny podrobnosti oponentova návrhu, tak dojde k tomu, že povedete vyjednávání sami se sebou, jako v uvedeném příkladu. Budete tak podobní hluchému na aukci, který neslyší návrhy druhých nabídek, ale opakovaně zvedá ruku a smlouvá sám se sebou.
Rada
Nezměkčujte svoje návrhy do té doby, dokud nezjistíte všechno
o návrhu druhé strany.
Více se můžete o technikách vyjednávání dozvědět
v e-knize ve zkráceném provedení „Dohodnout se dá ovšem!“.

