top of page
Mohlo by vás také zajímat:

Jak poznat, že vám lžou?

Článek je zpracován na základě knihy psychologa Paula Ekmana „Psychologie lži – Jak odhalit klamání v obchodě, v politice a       v manželství “.

 

V životě dochází velmi často k situacím, kdy je velmi důležité rozpoznat lež. Například při soudních sporech a procesech. Neodhalená lež při vyšetřování nebo v soudní síni může vést ke katastrofickým důsledkům – nevinný bude odsouzen a skutečný zločinec zůstane na svobodě. Neméně důležité je odhalení lži během obchodních jednání. Může to pomoct při nalezení spolehlivých obchodních partnerů a naopak se můžete zbavit podvodníků a intrikářů.

 

Když pozná zaměstnavatel včas lež, tak nepřijme do zaměstnání nedbalého pracovníka. Také to platí naopak, když odhalí lež svědomitý a poctivý pracovník, tak nespojí svůj osud se společností, která není příliš stabilní.

 

Bestseler psychologa Paula Ekmana „Psychologie lži – Jak odhalit klamání v obchodě, v politice a       v manželství “, je určen všem těm, kteří nechtějí být oklamáni. Může být užitečný těm, kteří mají zájem o odhalování lži – politikům a podnikatelům, lékařům a právníkům, psychologům, učitelům, manažerům, ženám v domácnosti, prostě všem, kteří se nechtějí stát obětí lží a psychologických manipulací v pracovním i osobním životě.

 

Jaké vlastně existují formy lží? Jak zjistit něčí lhaní? Podle jakých příznaků se dá rozeznat lež od silné nervozity? 

 

Základní formy a druhy lží

Na začátku své knihy přistupuje autor k vysvětlení toho, jaké formy a druhy lží vlastně existují.

 

Formy lži

Ekman rozlišuje dvě základní formy lži:

  • zamlčování;

  • překrucování či zkreslování.

 

Zamlčování – nastává tehdy, když lhář skrývá pravdivou informaci, ale nesděluje lživou informaci. Například v případech, když lékař nesděluje pacientovi, že jeho nemoc je smrtelná, nebo když policista neříká podezřelému to, že jeho rozhovory s advokátem jsou odposlouchávány. V takových případech nedochází ke sdělování lživé informace.

 

Překrucování či zkreslování – jedná se o záměrné sdělování lživé informace. Při zkreslování podniká lhář určité doplňkové aktivity. Nejen, že skrývá pravdu, ale místo ní poskytuje lživou informaci a vydává ji za pravdivou. Například, když uchazeč o určitou funkci poskytne vedení organizace chybné informace o svých předcházejících pracovních zkušenostech v dané specializaci. V takových případech prostě zamlčování nestačí. Je vhodné zfalšovat údaje v osobním spise, připsat si neexistující schopnosti a vlastnosti atd.

 

Druhy lží

Kromě základních forem, existuje mnoho druhů lží. Autor uvádí některé z nich, které se vyskytují nejčastěji:

  • zatajování skutečného důvodu určité emoce;

  • sdělování pravdy formou lži;

  • polopravda;

  • vytáčka měnící smysl.

 

Více se můžete o poznávání lhářů dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Psychologie lži – Jak odhalit klamání v obchodě, v politice a v manželství “.

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page