top of page
Mohlo by vás také zajímat:

Jak si uchovat lásku po celý život

Článek je zpracován na základě knihy „Pět jazyků lásky“, kterou napsal významný americký psycholog a manželský poradce Gary Chapman.

Proč se láska po svatbě ztrácí a na světě je tak mnoho rozvodů? Doktor filozofie a psycholog Gary Chapman našel na tyto otázky odpověď a vypracoval svou metodiku pro dlouholeté zachování lásky. Autor mnoho let úspěšně pracuje s manželskými páry a pořádá semináře o otázkách rodiny a manželství. Chapman je autorem řady populárních knih na toto téma.

 

Gary Chapmen tvrdí, že každý z nás hovoří svým jazykem lásky. Pro některé je důležité, aby byli chváleni, jiní očekávají od manželů dárek nebo jiné známky pozornosti, třetí považují za hlavní důkazy lásky doteky a polibky atd. Celkově napočítal Gary Chapman pět jazyků lásky – pět způsobů, kterými lidé vyjadřují svoji lásku.  Každý z těchto způsobů lásky popsal ve své knize.

 

Podle Chapmanova názoru, je vaše manželství ohroženo, pokud hovoříte se svou ženou či mužem, jazykem lásky, který je mu cizí. Je možné, že váš manžel by byl rád, kdybyste mu vyjádřila pochopení, ale vy mu místo toho připravujete vynikající večeři. Možná, by vaše žena chtěla s vámi trávit více času, ale vy jí přinášíte každý den nádherné květiny, které jí radost nepřinášejí. Vy se tolik snažíte, ale manžel nebo manželka si ničeho nevšímá, rozčiluje se a  odcizuje se vám. Bez ohledu na vaše snažení, jeho nebo její pohár lásky zůstává prázdný.

 

Gary Chapman je přesvědčený o tom, že manželství je možné zachránit, když pochopíte, co potřebuje váš protějšek a začnete s ním hovořit jeho jazykem lásky. V takovém případě bude jeho emocionální potřeba uspokojena a pomyslný pohár lásky se postupně naplní. Kromě toho musíte zjistit, jakým jazykem lásky hovoříte vy sami. V obou případech vám pomůže kniha Garyho Chapmana „Pět jazyků lásky“.

 

Pět způsobů, kterými lidé vyjadřují svou lásku

Gary Chapman dospěl během své praxe k závěru, že existuje pět základních jazyků lásky – pět způsobů, jimiž lidé lásku vyjadřují. Dítě si osvojuje jazyk lásky, kterým s ním komunikovali a dávali mu  najevo svou lásku jeho rodiče a další blízcí. Později si může osvojit i jiné jazyky, ale vždy se mu bude snadněji hovořit rodným jazykem.

 

Chapman je přesvědčen o tom, že klíčem k dlouhému a šťastnému rodinnému životu je umění hovořit rodným jazykem vašeho manželského protějšku. Není možné se spoléhat na svůj vlastní jazyk lásky, pokud mu náš partner nerozumí. Jestli chcete, aby pocítil vaši lásku, musíte mu o ní povídat jeho jazykem.

Chapman jazyky lásky pojmenoval následovně:

1. Slova ujištění.

2. Pozornost.

3. Dárky.

4. Pomoc.

5. Fyzický kontakt.

Více se můžete dozvědět o jednotlivých jazycích lásky v e-knize ve zkráceném provedení "Pět jazyků lásky".

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page