

Konflikt se rozhořel. Co máme dělat?
Článek je zpracován na základě knihy Marka Gerzona "Vedení pomocí konfliktů" .
Snažte se, abyste se nedopustili rozšířené chyby: nemyslete si, že za vyřešení konfliktu nese zodpovědnost někdo jiný. I když se konflikt rozhoří náhle a nečekaně, i tak máte možnost zareagovat na něj efektivně. V případech, kdy je málo času, a jedná se o něco důležitého, navrhuje Mark Gerzon použití čtrnácti jednoduchých principů, z nichž první tři uvádíme.
1. Princip: Udělejte čas svým spojencem
Namísto toho, abyste přilévali benzín do ohně, trochu ustupte a položte si otázku: „Musím skutečně reagovat rychle? Nebo je můj spěch spojen s tím, že jsem nervózní a cítím se hrozně?” Zpravidla máme více času, než si myslíme. A proto máme možnost nejdříve popřemýšlet a teprve potom jednat.
2. Princip: Dýchejte a braňte sebe
Strach nebo hněv nám brání v tom, abychom přemýšleli. Když se desetkrát zhluboka nadechneme a vydechneme, získáme čas na vyhodnocení situace a uklidníme se. Je potřeba využít tyto drahocenné chvíle, abychom se soustředili.
3. Princip: Stanovte si svůj cíl a soustřeďte se na něj
Když už se konflikt rozhořel, udělejte dva až tři hluboké nádechy a výdechy a promyslete si, co je vaším cílem. Proč se účastníte tohoto konfliktu? Co chce od vás získat váš protivník? Co si přejete vy? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou, abyste se neztratili, když se konflikt rozhoří naplno.
Více se o principech postupu při konfliktu, můžete dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Vedení pomocí konfliktů“.