Jakými zásadami se řídí v životě Arnold Schwarzenegger?

09.04.2025

Předpokládám, že Arnolda Schwarzeneggera vám nemusím představovat. Známe ho jako herce, který byl původně šampionem v kulturistice. V první dekádě našeho století byl guvernérem státu Kalifornie a potom ... 

Schwarzenegger píše, že v roce 2011, několik měsíců poté, co opustil guvernérský úřad, se svět kolem něj zhroutil. Problémy cítil už poslední dva roky ve funkci, ale: "Tehdy jsem si připadal, jako by mě roztočili v bubnovém stroji a hodili na mě hromadu cihel: neustálé bušení ze všech stran - a nic jiného. A to po triumfu ve volbách v roce 2006, kdy mě volilo 57 % Kaliforňanů, po přijetí zákonů o životním prostředí, které se staly příkladem pro celý svět, umožnily Kalifornii největší investice do její infra-struktury v historii a jsou i po mém odchodu užitečné pro všechny - farmáře, studenty, řidiče..."

Ve své práci musel řešit od roku 2008 krizi, která připravila tisíce Kaliforňanů o bydlení. Skutečnost, že byl rozpočet Kalifornie příliš napojen na Wall Street, měla za následek deficit 20 miliard dolarů a přivedla stát na pokraj bankrotu. Musel situaci řešit s politiky z obou hlavních stran. Lidé byli naštvaní, protože přišli o dotace a museli platit vyšší daně. To bylo nepříjemné, protože obviňovali guvernéra.

Kalifornie předtím epochálně přispěla k rozvoji čistých technologií na planetě! Arnoldův tým rozbil systém, který umožňoval stranám fakticky vetovat oprávněné zájmy lidí. Porazil ropnou lobby, která se snažila zvrátit ekologické výdobytky, a pokryl celý stát solárními panely a dalšími zdroji obnovitelné energie.

Ale na konci toho desetiletí se naučil, že ať zavedete jakékoli pokrokové a revoluční myšlenky a metody řízení, stejně si bude připadat jako nula, když se ho bezdomovec zeptá, proč neudělali nic pro to, aby nepřišel o střechu nad hlavou, rodiče školáků se zeptají, proč jste snížili výdaje na školství, a dělník se zeptá, proč je bez práce.

Samozřejmě už dříve zažil neúspěchy ve sportu a hrál ve filmech, které se ukázaly jako propadáky.

Přiznává, že jeho svět nezničila finanční krize, ale on sám. Zničil štěstí své rodiny. A to bylo horší než všechny jeho problémy. Ublížil svým blízkým a cesta zpět k nim byla obtížná. Situace, ve které se ocitl na konci roku, byla pro něj známá i neznámá zároveň. Píše: "Nebylo to poprvé, co jsem spadl do díry, ale teď jsem ležel na dně, v bahně, a musel jsem se rozhodnout, jestli se oklepu a začnu lézt ven, nebo to vzdám."

Zažíval tenkrát i neúspěchy ve filmové branži. Pokud jste však o něm už něco četli, tak víte, že se nevzdal. Navíc předvídal obtíže, které ho čekaly na cestě z jámy. A právě překonávání překážek je to, co dělá úspěch tak příjemným.

V tom roce  2011 to vypadalo, že Schwarzeneggerův život zůstane založen na třech dějstvích: kulturistika, natáčení filmů a politická činnost. Při jeho "lezení z díry" však začalo vznikat čtvrté dějství. A to spojilo všechny tři předchozí. Začal se snažit pro svět udělat co nejvíce dobrého.   

O principech, které mu pomohly se můžete více dočíst v naší zkrácené e-knize: 

Buď užitečný – 7 zásad pro život