top of page

1. lekce: Abyste byli lídrem, nepotřebujete funkci ani titul

Článek je zpracován na základě knihy „Lídr bez titulu“, kterou napsal Robin Sharma.

 

Hlavní hrdina knihy Blake Davis, válečný veterán z Iráku, si sehnal práci v knihkupectví jednoho velkého knižního řetězce.  Díky svému nepřívětivému a nafoukanému chování se nedokázal začlenit do pracovního kolektivu. Blake dostával často od svých nadřízených různé výtky a zjevně byl prvním kandidátem na propuštění. Jeho pracovní výkon šel od desíti k pěti. Jediné, co ho chránilo, byla jeho láska ke knihám. I když ho vedení obchodu nemělo rádo, zákazníkům byl sympatický. Jeho osud prodavače knih však visel na vlásku.

 

Vše se změnilo ve chvíli, kdy se Blake seznámil se svým novým spolupracov-níkem a mentorem Tommym Flynnem a jeho čtyřmi učiteli.

 

Pokojská Anna poskytla hlavnímu hrdinovi příběhu Blakovi první lekci: "K tomu, aby ses stal lídrem, nepotřebuješ funkci ani titul. Tituly dají člověku bezpochyby sílu, ale jenom dočasně. Problém je v tom, že taková síla se vypaří, jakmile člověk přijde o svoji funkci. Kromě toho existuje ještě mnohem větší síla, než ta, kterou získáte s funkcí či titulem. Je to vrozená síla, kterou disponuje každý člověk. Bohužel většina z nás nikdy tento svůj potenciál nevyužije. Ale on je v nás přítomen a je dostupný každému, kdo je připraven ho najít a potom aktivizovat. Tuto sílu nám nemůže nikdo vzít."

 

Čtyři přirozené síly

1. Každý má v sobě sílu přicházet každý den do práce a dělat všechno co nejlépe, jak jen umí. A k tomu není potřeba titulu.

2. Každý má v sobě sílu probouzet nadšení a inspirovat svým příkladem všechny, s nimiž se potkává na své cestě. A k tomu není potřeba titulu.

3. Každý je schopen i v nepříznivých podmínkách dosahovat se zaujetím pozitivních změn. A k tomu není potřeba titulu.

4. Každý, kdo zná myšlenky vůdcovství, se může chovat ke svým spolupracovníkům s úctou, s vděčností a dobrotou a tím zlepšovat atmosféru v kolektivu. A k tomu není potřeba titulu.

 

Annina lekce: Jednoduše si uvědomte, že nezávisle na své pracovní pozici, nezávisle na svém věku a nezávisle na místě svého pobytu, ovládáte sílu lídra. A nikdo vám ji nikdy nemůže vzít. Vaším úkolem však je, abyste tuto sílu aktivizovali.

 

Akronym IMAGE, v němž je zašifrována podstata prvního principu vedení bez titulu

V akronymu IMAGE je zašifrováno pět pravidel, která vám pomohou, abyste si zapamato-vali, že pro vedení lidí nepotřebujete funkci ani titul. Každý člověk se může stát lídrem bez titulu, pokud bude dodržovat těchto pět pravidel.

 

Písmeno I představuje Inovace

Anna radí neustále rozvíjet své schopnosti, každý den přezkoumávat a zdokonalovat své pracovní procesy. Lídři bez titulu mají v krvi přání zlepšovat energicky všechno, u čeho se vyskytnou. V tom je podstata inovace.

 

Písmeno M znamená Mistrovství

Neustále dosahujte nových vrcholů v tom, co děláte, usilujte o mistrovství ve svém řemesle nezávisle na tom, zda se jedná o železářské zboží nebo o učení dětí. Vždy dělejte to nejlepší z toho, co jste schopni.

 

Písmeno A znamená Autentičnost

Autentičnost neznamená jenom věrnost vlastním hodnotám. Autentičnost znamená věrnost svým schopnostem. Pokud v práci každý den v maximální míře realizujete svůj vůdčí potenciál, je to nejvyšším projevem autenticity a souladu se sebou samým. „Autenticita znamená věrnost sobě i v těch případech, kdy lidé okolo chtějí, abyste se stali někým jiným“, řekl velký basketbalista Michael Jordan. Uchovávejte si věrnost svému poslání a svým hodnotám a realizujte v maximální míře svůj potenciál – i tehdy, když o vás druzí pochybují.

 

Písmeno G znamená (Guts) elán či odvahu

Abyste byli lídrem, nepotřebujete titul nebo funkci, ale potřebujete pevný charakter. Abyste vedli bez titulu, je potřeba být nesmírně vytrvalým. Vést sebe je mnohem náročnější než vést druhé lidi a je potřeba také častěji riskovat. Není to však tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Snažte se vidět příležitosti tam, kde druzí vidí jenom problémy, a přemýšlejte, jak by se dala situace zlepšit, když ostatní vidí jenom to, jak se věci mají v tuto chvíli. V tom je klíč pro překonání obav.

 

Písmeno E znamená Etika

Slušnost v podnikání je podnikání jenom užitečná. Úspěšné vedení se uskutečňuje jenom tam, kde se mistrovství spojuje s čestností. Dobrá pověst je velmi důležitá. Proto nedě-lejte nikdy nic, co by pošpinilo vaše dobré jméno.

 

Více se můžete o metodách vedení sebe sama i druhých kolem dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Lídr bez titulu“.

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page