top of page
představuje
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát

Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

OBJEDNÁVKA TOHOTO TITULU

Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.

Do objednávky nahoře vepište  čísla objednaných titulů.

"Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše"       je titul 247.

Proč jsou muži z Marsu a ženy z Venuše 

Článek je zpracován na základě knihy Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, kterou napsal psycholog John Gray.

 

John Gray (1951) je americký psycholog, konzultant, kouč a autor knih o partnerských vztazích. V roce 1992 vydal knihu Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, která se stala bestsellerem a tématem všech jeho dalších knih a profesních aktivit. Tato kniha vychází z poznatků, k nimž Gray dospěl na základě vyslechnutí 25 tisíc účastníků svých seminářů. Jeho závěry jsou velmi neobyčejné.

Kniha „Muži jsou z Marsu, Ženy z Venuše“ se stala bestselerem v oblasti psychologie rodinných vztahů. Vyšla v nákladech převyšujících 10 milionů výtisků ve 40 různých světových jazycích. John Gray nabízí inovativní přístup ke vztahům mezi pohlavími. Srovnává muže a ženy s obyvateli různých planet, protože jsme podle jeho názoru natolik odlišní. Když si to uvědomíme a budeme tomu věnovat pozornost, tak zmizí problém v našem rodinném životě.

 

Autor vzpomíná, jak týden po narození dcery Lauren byli oba s manželkou Bonnie zcela vyčerpaní. On byl po pěti dnech v práci, protože měl pocit, že už žena víceméně situaci zvládá. Bonnie měla bolesti, protože byla při porodu šita, a brala prášky. Prášky jí došly. Nezavolala však manželovi, ale jeho bratrovi, aby jí prášky koupil. Ten zapomněl. Tak měla celý den silné bolesti a musela se starat o miminko. Když se vrátil autor domů, byla na pokraji nervového zhroucení. On to špatně pochopil, a myslel, že něco vyčítá jemu. Řekla: „Celý den jsem měla bolesti ... Došly mi prášky. Ležela jsem tady jako Lazar - a vám je to docela jedno!“ „Měla jsi mi zavolat,“ hájil se autor. 

Odpověděla: „Prosila jsem tvého bratra, ale on zapomněl! Copak si myslíte, že si pro ně mohu dojít sama? Vždyť sotva chodím! Na mě vůbec nikdo nemyslí, všichni na mě kašlou!“

Autor v té chvíli vybuchl. Štvalo ho, že ho obviňuje, když on o jejích potížích vůbec nevěděl. Řekli si pár ostrých slov a on se chystal odejít. Byl unavený a podrážděný. 

A najednou se stalo něco, co zcela změnilo jeho život. 

Žena mu řekla: „Počkej, prosím tě, nikam nechoď! Zrovna teď tě nejvíc potřebuji! Všecko mě bolí. Celé dny jsem nespala. Prosím tě, poslouchej mě chvíli!“

Zastavil se, aby ji vyslechl. Řekla mu: "Johne Grayi, ty jsi dobrý kamarád do slunečného počasí! Dokud jsem sladká milující Bonnie, jsi tu pro mě, ale sotva na chvíli přestanu taková být, hned koukáš být za dveřmi.“

Pak se odmlčela a oči se jí zalily slzami. Když zase ovládla svůj hlas, pokračovala: „Zrovna teď mě všechno bolí. Nemám co dát, a v takové chvíli tě potřebuji nejvíc. Prosím tě, pojď ke mně a podrž mě. Nemusíš nic říkat. Potřebuji jen cítit tvé ruce. Nechoď pryč, prosím tě!"

Autor ji objal a ona mu plakala v náručí. Po několika minutách mu poděkovala, že neodešel. Řekla, že potřebovala cítit, jak ji drží v náručí. 

V té chvíli si John Gray začal uvědomovat, co je to láska – láska bez výhrad.

Uvědomil si, že ve svých předcházejících milostných vztazích býval lhostejný a nemilující. Prostě nevěděl, co má dělat. První manželství se mu nepovedlo. Příhoda s Bonnie mu ukázala, jak tento model vztahu změnit. 

Začali spolu zkoumat vzájemnou rozdílnost a objevili nové cesty ke svému vztahu.

Gray potom věnoval sedm let výzkumům, jak rozvinout a prohloubit vzájemné pochopení mužů a žen. S výsledky těchto výzkumů se dělí se čtenáři ve své knize. 

Proč jsou muži z Marsu a ženy z Venuše

John Gray navrhuje, abychom si představili, že kdysi žili muži a ženy na různých planetách – muži na Marsu a ženy na Venuši. Jednou uviděli Marťané v teleskopu krásné Venušanky, a vypravili se k nim na Venuši. Venušanky očekávaly intuitivně toto setkání a byly velmi rády, že hosté přiletěli. Mezi Marťany a Venušankami vznikla láska, která změnila jejich život. Začali spolu spokojeně komunikovat a zjišťovali, jak se od sebe vzájemně liší svým chováním a potřebami. Žili pak spolu v lásce a harmonii až do té doby, než se rozhodli přestěhovat na Zem. A zde na Zemi mezi nimi započaly konflikty, protože, když se jednou ráno probudili, úplně zapomněli na své rozdíly a na to, že pocházejí z různých planet.

Základní příčinou rozporů je, podle autora, to, že očekáváme od svého protějšku stejnou reakci, jakou bychom měli my v podobné situaci.

Muži mylně předpokládají, že ženy budou myslet, komunikovat a reagovat stejně jako muži, a ženy mylně předpokládají, že muži budou cítit, komunikovat a reagovat stejně jako ženy.

Budovat vztahy a umožnit rozkvět lásky můžeme, když začneme přistupovat s úctou a pochopením k rozdílům mezi Marťany a Venušankami. 

Více se o efektivním vyjednávání dočtete v e-knize ve zkráceném provedení: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše.
V češtině vyšla kniha v nakladatelství  PRÁH: https://www.prah.cz/muzi-jsou-z-marsu-zeny-z-venuse-gray-john
  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page