Mohlo by vás také zajímat:

MĚJTE SVŮJ STYL

Článek je zpracován na základě knihy "TAKTIKY A STRATEGIE ÚSPĚŠNÝCH LIDÍ", kterou napsal Edward de Bono. 

Nemusíte na úspěch pohlížet jako na něco, o co je nutné usilovat. Ale pokud chcete být úspěšnými, pak existuje dvojí přístup. První přístup je pasivní a vychází z toho, že nechcete dělat nic jiného než čekat na nějakou šťastnou událost, nebo se můžete modlit, abyste měli ten správný talent a temperament. Druhý přístup je pozitivní a pod jeho vlivem si můžete uvědomit, že můžete dělat něco, co má smysl. Patří k tomu například čtení  knihy "Taktiky a strategie úspěšných lidí" a dodržování toho, co se vám bude jevit jako důležité.

Pozitivní přístup představuje oproti čekání na štěstí schopnost rozpoznat štěstí a vytěžit z něj co největší užitek. Není to tedy jenom sezení a čekání.

Když víte, co chcete, mají velký význam odhodlání a výdrž. Buď disponujete těmito vlastnostmi, nebo z nich učiníte součást své strategie.  

Využívejte svůj talent stále k tomu nejlepšímu, neočekávejte však, že talent samotný stačí. Autor doporučuje, abyste se nenechali svázat s určitým oborem jenom proto, že pro něj máte vlohy.

V některých oborech je snazší mít úspěch, zatímco v jiných je to obtížnější. De Bono doporučuje, abyste si nevolili jenom obor, kde máte dobré vyhlídky na úspěch jako osoba, ale důležité je, aby to byl i obor s potenciálem rozvoje a růstu. Autor doporučuje čtenářům, aby jeho knihu četli jako určitý úvod do studia úspěchu a dále pak rozvíjeli své znalosti.

 

Každý úspěch má svůj styl

Je uklidňující, že pro získání úspěchu existují různé styly, píše autor. Mělo by to dodat povzbuzení těm, kteří si mysleli, že jejich osobní styl nemůže být podle tradičního chápání úspěšný.

Pokuste se přesně popsat prostřednictvím slov (nejlépe písemně) svůj vlastní styl. Můžete se na to zeptat i svých kolegů, jak by charakterizovali váš styl oni. Nevěřte ale vždy tomu, co říkají. Nedejte se znejistit hodnocením vašeho stylu ze strany jiných. Snažte se raději rozvíjet své silné stránky a přednosti, než abyste se vrhali do změny svého stylu.

Udělejte ze svého stylu měřítko při rozhodování, při vytváření plánů a ve chvílích, kdy budete muset volit mezi nějakými alternativami. Hodí se to k vašemu stylu nebo ne?

Uvědomte si i nevýhody svého stylu, ale nedejte se tím odradit. Vaše slabé stránky by pro vás neměly fungovat jako výmluva. 

Vybírejte si různé události podle toho, aby se co nejlépe hodily k vašemu stylu. Autor píše: „Buďte odvážní, optimističtí a egocentričtí – ale neočekávejte ode mne, že vám řeknu jak.“

Posuzujte své prohry jako stín, který poskytuje celkovému obrazu správný kontrast.

Nafouknutý balón je zranitelný, ale je to jediný způsob, jak s ním můžete vzlétnout.

Více se o taktikách a strategiích můžete dočíst v e-knize ve zkráceném provedení "Taktiky a strategie úspěšných lidí".

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus