top of page
Mohlo by vás také zajímat:

Rozhodnutí o dokonalosti

Článek je zpracován na základě knihy "Na cestě k vítězstí - Jak vítězit ve sportu i v životě pomocí mentálního tréninku", jejímž autorem je přední sportovní psycholog Terry Orlick.

Každé hledání dokonalosti je plné výzev, vítězství, neúspěchů, poučení a obyčejných radostí. Terry Orlick doufá, že prostá moudrost obsažená v jeho knize učiní vaši osobní cestu bohatší a radostnější, a že to, co se dozvíte, použijete i v různých kontextech svého života.

 

Úspěšní lidé, s nimiž autor spolupracoval, ho naučili, jak žít a podávat výkony bližší vlastnímu potenciálu – právě teď – a vy se to můžete naučit také. „Dokonalost v každé části vašeho života je rozhodnutí – rozhodněte se vynikat. Dokonalost je plné sou-středění – koncentrace, koncentrace a zase koncentrace.“

Nejdůležitější kroky, které je třeba podniknout k tomu, abyste vynikali v každé oblasti svého života, jsou následující:

  • Rozhodněte se, co doopravdy chcete dělat!

  • Rozhodněte se dělat to, co doopravdy chcete. Vyberte si tu činnost!

  • Soustřeďte se na proces toho, co chcete dělat. Každý den!

 

Rozhodnutí a volby

Autor píše: „Opravdu všechno, co ve svém životě děláte nebo neděláte, je dáno rozhod-nutím, které činíte.“ Můžete si vybrat, jestli do toho, co děláte, vnesete nebo nevnesete soustředění a kvalitu. Můžete si vybrat, jestli se necháte nebo nenecháte vystresovat věcmi, které jsou mimo vaši kontrolu. Můžete si zvolit, dovolíte-li ostatním lidem, aby vás vyvedli z míry. Můžete si zvolit, zda budete přistupovat k překážkám a reagovat na náročné situace pozitivním nebo negativním způsobem. Můžete si zvolit, že se oddáte svým snům a půjdete za nimi, nebo že je necháte rozplynout, aniž byste se o jejich uskutečnění pokusili. Jsou to vaše volby a řídí kvalitu vašeho výkonu i to, nakolik si vlastní život užíváte. Jste to vy, kdo rozhoduje.

Orlick píše: „Nikdy jsem se nesetkal s olympijským vítězem, mistrem světa nebo šam-pionem v jakékoli oblasti, který se nerozhodl vydat se s plným nasazením za dosažením svých cílů. Chcete-li ve svých výkonech i životě dosáhnout svého plného potenciálu, jednou se budete muset rozhodnout, že to budete dělat s plným soustředěním. Dalším těžkým úkolem se často stane vytrvat na této cestě i tehdy, když začne být trnitá.

Nikdo nedosáhne svého potenciálu, aniž by průběžně stále čelil překážkám, nezdarům a výzvám. Nepřízeň osudu je běžnou součástí cesty za znamenitostí v jakémkoli oboru.

Lidé, kteří úspěšně vytrvají v cestě přes překážky, výzvy, nezdary, slepá místa, nejistoty, pochybnosti a někdy i strach, najdou i způsob, jak si na své cestě uchovat pocit smyslu-plnosti, vášně nebo perspektivy.

Dokážete-li si udržet vášeň při sledování svého cíle a najít pro něj stálé důvody, vynikání se pro vás stane realistickým cílem. Ztratíte-li svou vášeň pro sledování svého snu a nebudete-li schopni nalézt udržitelné důvody, proč v tom pokračovat, vynikání se stane nepolapitelným cílem. Uchovat si vášeň, uchovat si smysl, uchovat si zaměření, uchovat si lásku nebo radost, uchovat si svou volbu – to jsou nezbytné podmínky pro to, abyste prožili svůj sen osobního vynikání.

Více se můžete o sooustředění a psychické přípravě na vynikající výkony dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Na cestě k vítězství“.

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page