Proč děláme všechno, ale nic nestíháme 

Článek je zpracován na základě knihy "Pět pravidel výborné efektivnosti", kterou napsali Leena Rinne, Kory Kogon a Adam Merill. 

Moderní technologie nám významně usnadnily život, ale zároveň nás zahnaly do pasti paradoxu efektivnosti. Co to znamená? Nekonečný proud informací nám neustále klade úlohy, které nejsou až tak důležité. Když se ho snažíme nějak usměrnit, ztrácíme tím spoustu energie, kterou bychom mohli vydávat s větším užitkem. Dnes, kdy se můžeme spojit s kterýmkoliv člověkem z kteréhokoliv místa na světě, je pro nás zároveň snadnější i těžší dosahovat vynikající efektivnosti a mít pocit uspokojení. Objem informací, které musíme zpracovat, se zvětšil stokrát. Kolik e-mailů vám například přišlo, zatím co čtete tento článek? Zdá se, že pokud chce být člověk v dnešní době úspěšným, musí řešit spoustu úloh a nedělat svoji práci dostatečně profesionálně. Bláznivý rytmus, podporovaný současnými technologiemi, změnil natolik náš život, že se pocit přetížení stal téměř neustálým.

 

Problém je v tom, že se naše pozornost neustále rozptyluje. Přicházejících podnětů je tolik, že zatímco stihneme zpracovat jeden, tak se přivalí dalších deset. Telefonáty, zprávy, smsky se na nás sypou doslova jako z rohu hojnosti. Když hledáme na internetu potřebnou informaci, tak začnou o naši pozornost bojovat marketologové a zpravodajské agentury. Bannery, vyskakující okna a hypertextové odkazy se objevují na každé stránce a nutí nás překlikávat a ztrácet pozornost. Výsledky výzkumu, který prováděla po dobu šesti let americká společnost FranklinCovey, ukázaly následující: 40 % času, pozornosti a energie ztrácejí lidé tím, že se věnují nepodstatným nebo nevhodným úlohám. To je největší oblast skrytých ztrát v současných organizacích. Znamená to, že jejich zaměstnanci dostávají fakticky 40 % výplaty za to, že se věnují nepodstatným činnostem – ale ne vždy z vlastní vůle. Faktorů a úloh, jež jsou nepodstatné a rozptylují pozornost, je tolik, že prakticky není čas na stanovení priorit a udělání pořádku v proudu činností. Existují však prověřené nástroje, které pomáhají řídit rozhodování, čas a energii lidí.

 

Pět pravidel výborné efektivnosti, které autoři rozebírají v této knize, jsou:

  1. Ovlivňujte to důležité a nebuďte reaktivní ve vztahu k naléhavému.

  2. Usilujte o výborné výsledky, neuspokojujte se s průměrem.

  3. Zahrnujte do svých plánů velké kameny, netřiďte oblázky.

  4. Ovládejte své technologie, nenechejte se jimi ovládat.

  5. Udržujte v sobě oheň, abyste nevyhořeli.

 

První dvě pravidla jsou zaměřena na řízení vlastních rozhodnutí, druhá dvě na řízení vlastní pozornosti a páté pravidlo se zaměřuje na řízení vlastní energie. Ve zkráceném provedení knihy se podíváme na tři základní nástroje vycházející z těchto pravidel.

Více se můžete dočíst o nástrojích pro zlepšení vlastní efektivnosti  v e-knize ve zkráceném provedení "Pět pravidel výborné efektivnosti".

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus