Messy Bed
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Erin Doland: Zjednoduš si život za jeden týden

Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

OBJEDNÁVKA TOHOTO TITULU

Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.

Do objednávky nahoře vepište  čísla objednaných titulů.

"CHAOS - Jak mění nepořádek náš život k lepšímu"  je titul 197.

Pusťte si do života nepořádek

 

Článek je zpracován na základě knihy „ Messy: The Power of Disorder to Transform Our Lives", kterou napsal britský ekonom a novinář Tim Harford.

Od dětství nás učí, abychom byli pořádní a všechno si ukládali do poliček – jak ve skříni, tak v životě. Knihy o osobním rozvoji propagují myšlenku jednotvárnosti, učí nás zbavovat se všeho zbytečného a soustředit se jenom na to nejdůležitější. Tim Harford si však myslí něco jiného – myslí si, že snaha o to, aby všechno bylo uspořádané, neponechává místo improvizaci a náhodným objevům, a mění náš život a práci v jednotvárnou rutinu.

 

Budete-li vystupovat podle přesně připraveného scénáře, nemusí to vyznít tak emotivně, jako když byste hovořili spatra. Náhodná seznámení vedou mnohem častěji k pevným vztahům než úzkostlivý výběr partnera na seznamovací internetové stránce. Dokonce i geniální objevy vznikají častěji v podmínkách nepořádku, a nikoliv ve sterilních podmínkách. Autor je přesvědčen o tom, že právě proto se vyplatí opustit přísná pravidla a poskytnout si možnost improvizace.

Pravidelně se rozptylujte

Panuje také názor, že na produktivní práci by se měli lidé maximálně soustředit a vypnout všechny možné druhy rušení. Že by si měli lidé udělat pořádek na stole, měli by si vypnout signály na telefonu a měli by se zbavit všech vedlejších myšlenek. Ideální pořádek a absolutní ticho však ničí vaši kreativitu. Autor píše, že často právě ve chvílích, kdy je myšlení roztěkané, v těch nejméně očekávaných chvílích přicházejí na mysl zajímavé nápady.

V roce 1976 přijel David Bowie do Západního Berlína, aby zde nahrál společné album se zpěvákem Iggy Popem. Této práce se také účastnil známý britský skladatel Brian Eno, který vymyslel zajímavou metodu na vytváření kreativních metod. Nazval ji „Obchodní strategie“. Když Brian Eno viděl, že se tvůrčí proces dostává do „slepé uličky“, vytáhl krabičku s kartičkami a požádal někoho z hudebníků, aby jednu kartičku vytáhl. Na kartičce mohlo být napsáno cokoliv – například, „protáhni si záda“, „změň role nástrojů“ apod. Mohlo tam být třeba slovo „voda“, což se dá vzít jako možnost udělat si pauzu a napít se vody, nebo to můžeme přijmout jako narážku na to, že by měla být hudba více „tekoucí“ a plynulá. Tyto kartičky pomáhaly hudebníkům k novému pohledu na jejich tvůrčí práci a často vedly k nečekaným a zajímavým řešením. 

Občas vneslo zadání z kartičky disharmonii do procesu tvorby. Jednou si třeba kytarista Carlos Alomar vytáhl úlohu – zahrát na bicí. Z počátku zněla hudba hrozně, ale postupně se stávala stále více zajímavou a harmonickou. Tyto chaotické vstupy do procesu nahrávání vedly k tomu, že se z alba podařilo udělat velmi nevšední dílo.

Vynálezce Dick Gurley Drew se věnoval původně prodeji smirkového papíru ve společnosti Minnesota Mining and Manufacturing Company (3M). Ve dvacátých letech minulého století zkoušel vytvořit svitek přilnavého materiálu pro natírání automobilů, a přitom vynalezl izolační lepicí pásku. A když se mu jednou dostal náhodně do rukou celofán, Drew se rozhodl, že ho potře lepidlem a svine do svitku. Tak se mu podařilo vynalézt průhlednou kancelářskou lepicí pásku (v USA nazývanou Scotch tape). Dnes se tato společnost jmenuje 3M a je jedním z nejinovativnějších podniků na světě. Ve firmě 3M panuje názor, že geniální nápady lidi často nenapadají, když na ně usilovně myslí, ale když se zaměstnanci věnují něčemu abstraktnímu. V této společnosti funguje politika „pružné pozornosti“. Znamená to, že každý zaměstnanec si může v kteroukoliv denní dobu zahrát nějakou hru, přečíst si knihu nebo si zajít na procházku a prohlédnout si jeleny, kteří žijí na území firmy. Inženýři, kteří jsou zaměstnáni ve firmě 3M, jsou vždy po několika letech systémově převedeni do jiného oddělení – aby se novým pohledem podívali na novou oblast práce. 

Více se můžete o tom, jak rozpoznat a zvládat svou nesoustředěnost doma i v práci, dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Chaos - Jak mění nepořádek náš život k lepšímu“.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus