Proč je důležitá naše paměť?

Článek je zpracován na základě knihy "Kurz dokonalé paměti", kterou napsala Joyce Brothersová. 

Příběh Joyce Brothersové

Joyce Brothersová (1927 – 2013) vyhrála jako mladá vysokoškolská učitelka psychologie televizní vědomostní soutěž v padesátých letech minulého století a získala hlavní cenu 64 tisíc dolarů. Byla to vědomostní soutěž o boxu.

Když se autorka vdala, její manžel ještě studoval medicínu. Když se jim narodila holčička, tak přestala pracovat, aby se jí mohla věnovat. Mladá rodina začala mít finanční potíže. Byly dvě možnosti. Buď přestane manžel studovat, nebo si budou muset najmout někoho na hlídání dcerky. Ani jedno z těchto řešení se mladým manželům nelíbilo. Jednoho dne při sledování televize dostala nápad, že se zúčastní televizní soutěže. Našla si program, který nabízel možnost vyhrát zmíněných 64 tisíc. Při hledání tématu, se nakonec rozhodla pro box. Vyšlo jí to na základě seznamu vědomostí, zájmů a koníčků, který si udělala. Vysvětluje, že box byl koníčkem jejího manžela a díky tomu se o ten sport začala také zajímat.

Pustila se tedy do studia encyklopedie boxu a dalších zdrojů, začala o tomto tématu diskutovat s přáteli a soustavně si prohlubovala své znalosti. Postupně jí narostlo sebevědomí natolik, že se přihlásila do televize a přemluvila televizní pracovníky, že je dost dobrá, aby ji vybrali. Nakonec prošla všemi koly, a i otázku za nejvyšší odměnu zodpověděla správně. Vyhrála.

Od té doby dostala nesčetněkrát otázku: „Nestává se vám v kritické situaci, že všechno, co jste se naučila, jako byste najednou zapomněla, i když jste to předtím opravdu dobře znala?“ Odpovídala jednoduše: „Ne, když své téma opravdu znáte, tak se vám to nemůže stát.“

Byla naprosto přesvědčena o tom, že když ona sama zvládla jeden obor znalostí v takovém rozsahu, že uspěla v náročné televizní soutěži, tak musí být možné i pro ostatní, aby dokonale zvládli tu oblast, u které si to přejí.

Kouzelná moc vaší paměti

Jak často jste si řekli: „Mám to na jazyku!“, ale stejně jste si nedokázali vzpomenout? Se svou pamětí bojuje občas skoro každý člověk. Tento nedostatek je však možné odstranit. Musíte jen chtít, abyste paměť dokázali efektivně rozvinout.

Jaký význam má pro vás lepší paměť?

1. Rozhoduje o vašem úspěchu nebo neúspěchu!

2. Vede vás z temnice neštěstí do oslnivého paláce štěstí!

3. Přenese vás přes práh strachu do svobodného světa sebevědomí!

4. Odstraňuje nerozhodnost, stíny pochyb a hořký pocit nedostatečnosti!

 

Podle různých výzkumů využívají lidé jen 10 % svých duševních schopností. Přitom máte schopnost využít své duševní síly stoprocentně. Autorka je přesvědčena, že můžete svou paměť přimět, aby pracovala efektivně pro každý váš záměr.

 

Většina lidí nemá tušení, že paměť je jev, který působí bez přestávky. Bez paměti by byly všechny starší zkušenosti bezcenné a nemohli bychom ani rozumně myslet nebo si cokoliv představovat. Paměť je pro člověka nepostradatelná. Paměť rozhoduje o naší výkonnosti.

Bez výkonné paměti mnoho věcí neuděláme.

Bez výkonné paměti nedosáhneme mnoha důležitých cílů.

Bez výkonné paměti přicházíme o většinu toho, co je v životě krásné a hodnotné.

 

S pamětí je spojena každá naše činnost. Z toho vyplývá, že dobrá paměť ulehčuje každý čin a zvyšuje duševní výkonnost. Dobrá paměť je předpokladem štěstí a úspěchu v každé životní oblasti.

Dobrá paměť hraje mimořádně důležitou roli v životě každého odborníka. Autorka upozorňuje, že stejný význam má paměť i v životě ženy v domácnosti a matky. Ve skutečnosti neexistuje člověk, který by nic nezískal z vyšší výkonnosti své paměti. Někdy si potřebujete vzpomenout i na nějakou maličkost, ale zapomenete ji.  Člověk by měl být schopen si vzpomenout na vše, co je důležité pro jeho práci a pro běžný život.

 

Úkol paměti

Kdo si nepamatuje detaily, musí chybovat, protože si nepamatuje čísla nebo jiné údaje. Ztrácí tak svůj čas a čas svých kolegů, a dokonce i čas svých zákazníků, které má obsloužit. Autorka porovnává třeba prodavače s dobrou pamětí s kolegou, který ji má jen průměrnou. Ten první svou paměť úspěšně využívá – oslovuje zákazníky jménem, vzpomene si na detaily jejich rodinného života, na jejich záliby i na to, co nemají rádi. Rozhovor se stává osobnějším, a proto úspěšnějším. Obchodníci díky této schopnosti překonávají první těžké minuty každého rozhovoru. Právě tato schopnost je tajemstvím umění prodeje.

Pamatujeme si lépe to, co jsme viděli na vlastní oči a co je naší osobní zkušeností. Paměť však není důležitá jenom pro práci, ale potřebujeme ji i ve všedním životě. Stalo se vám někdy, že jste zapomněli něco koupit? Byli jste v situaci, kdy jste si nemohli vzpomenout na jméno někoho, koho dlouhá léta znáte? Špatná paměť může hodně zkomplikovat život. Kdo se však rozhodne se svých problémů s pamětí zbavit, ten se svých potíží zbaví, píše autorka.

 

Autorka nabízí ve své knize desetidenní kurz pro zdokonalování paměti. Čtenáři si tak mohou po četbě dalších kapitol sami zlepšovat svou schopnost zapamatování.

 

Více se můžete dočíst o nástrojích pro zlepšení vlastní paměti v e-knize ve zkráceném provedení "Kurz dokonalé paměti".

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus