top of page
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Erin Doland: Zjednoduš si život za jeden týden
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

Mohlo by vás také zajímat:

Tajemství pevné vůle

Článek je zpracován na základě knihy „Tajemství pevné vůle - Řešení pro všechny chronické lenochy", autorky Kelly McGonigalové.

Nedostatek pevné vůle je hlavním důvodem těžkostí na cestě k našim cílům. Víme, že bychom měli být schopni kontrolovat každý aspekt svého života, počínaje tím, co jíme, až k tomu, co říkáme nebo kupujeme. Přesto má mnoho lidí pocit, že jim pevná vůle chybí. V určitém okamžiku mají věci pod kontrolou, ale potom se jim to všechno nějak vymkne z rukou. Lidé se cítí být v zajetí svých vášní, zvyků, myšlenek a pocitů. Jejich chování je ovládáno impulzy, a nikoliv vědomými rozhodnutími. A takový život je skutečně těžký, protože abychom se dostali k vlastním cílům, musíme se neustále bránit ohromnému množství pokušení.

Kdo z nás si někdy neříkal, že zhubne, že přestane jíst cheesburgery, přestane kouřit, začne chodit od pondělí do posilovny, přestane chodit pozdě nebo nebude kupovat zbytečnosti? Ale vždy nás naše slabosti porazily, a dokonce v nás vyvolaly pocit viny a vlastní nedokonalosti. Existuje vůbec únik z tohoto uzavřeného kruhu? Ano, existuje!

Stanfordská profesorka Kelly McGonigalová je přesvědčena o tom, že nám věda může pomoct nacvičit sílu vůle. 

Podívejte se nepříteli do očí

Nejlepším způsobem pro rozvoj sebekontroly je, když na začátku pochopíte, proč ji ztrácíte. Autorka nás seznamuje s hlavními „nepřáteli“ (uvádí jich celkem 6), kteří nás ponoukají k tomu, abychom se vzdali, krátce rozebírá, co o tom říká věda, a potom na příkladech druhých lidí učí, jak porážet tato monstra. Není důležité, s čím se potýkáte – jestli s kouřením, přejídáním, s neuspořádanými vztahy, vznětlivostí nebo s vášnivým nakupováním. Mechanismus pro zbavení se těchto neřestí bude stejný.

Nepřítel 1: Tři síly vašeho vědomí. „Budu“, „nebudu“ a „chci“

První, co člověka napadne, když se hovoří o síle vůle, to je pokušení, naše neschopnost říci „ne“ ještě jednomu kousku dortu, filmu, kvůli němuž ráno zaspíme do práce, zakázané cigaretě nebo skleničce alkoholu. Člověk si myslí, že má špatně vyvinutou sílu „nebudu“.

Avšak schopnost říkat „ne“ pokušením je jenom jednou stranou mince. Mnohem důležitější je naučit se říkat „ano“ všemu tomu, co byste chtěli dělat. Jinak řečeno, jak dosáhnout těch věcí, které neustále odkládáte na zítra (nebo navždy)? Právě pevná vůle vám pomáhá k tomu, abyste to zahrnuli do seznamu dnešních úloh – například uklidit byt, aniž byste se dívali na sociální sítě nebo na hry, které se snaží vás od této činnosti odvléci. Autorka to nazývá silou „budu“.

Existuje však ještě třetí síla. Abyste říkali „ano“ a „ne“ právě tehdy, kdy je to potřeba, existuje „chci“. Je to schopnost si uvědomit, proč se to má udělat. Právě tato síla, pokud si ji dostatečně natrénujete, ochladí vaše momentální „chci“ v podobě třetího poháru Martini, absence v práci nebo drahého nákupu a připomene vám, že jste chtěli zlepšit své vztahy s rodinou, která strádá díky vaší alkoholové závislosti, že jste chtěli letos získat povýšení, zaplatit dluhy na kreditních kartách atd.

Cvičení 1 – úloha na první týden

A.    Zvolte si svou zkoušku síly vůle – oblast, ve které budete používat myšlenky Kelly Mc Gonigalové

Abyste ji mohli posoudit, pozorujte se při provádění této zkoušky. Co je pro vás to nejsložitější? Říct „ano“, říct „ne“ nebo si udržet v hlavě to nejdůležitější „chci“, aniž byste podlehli chvilkovému náporu? Zvolte si něco, co vyžaduje velké úsilí. Nebo to, co byste chtěli nejvíc ze všeho.

 

Následující otázky vám pomohou:

  • Je něco, čemu byste se chtěli začít věnovat nejvíce ze všeho na světě? Nebo to, co chcete přestat odkládat na později, protože víte, že vám to opravdu usnadní život?

 

Příklad: už dávno uvažujete o tom, že začnete chodit do posilovny nebo budete ráno běhat, ale pokaždé si přenastavíte zvonící budík na další půlhodinu a pokračujete ve spaní. Vaší zkouškou je síla „budu“.

 

  • Jaký návyk nebo způsob chování vám ničí život nebo leze na nervy lidem okolo? Poškozuje to vaše zdraví, peněženku, vadí to v kariéře, ve štěstí nebo úspěchu?

 

Příklad: už vás štvou prázdné kreditky a věčně prázdná peněženka. Tím, že si kupujete hromady nepotřebných věcí, zažíváte výčitky svědomí, ale magický nápis „Výprodej“ ve výloze obchodu vás přiměje pokaždé utratit veškerou hotovost a dostat se do zadlužení. Začněte trénovat sílu „nebudu“.

 

  • Vzpomeňte si, jaký je váš nejdůležitější dlouhodobý cíl, jemuž chcete věnovat veškeré své síly. A co z chvilkových „chci“ vás nejčastěji odláká od toho, abyste se věnovali důležitému cíli?

 

Příklad: potřebujete do konce roku zhubnout o 30 kg, protože kvůli nadváze začalo trpět vaše zdraví. Ale v kavárně naproti vaší práce prodávají takové dobré koblížky! Jeden si přece můžete dát, ne? Tím spíš, že do „kontrolního vážení“ zbývá ještě hodně času, do té doby můžete ještě stokrát začít dietu … Z toho důvodu je vaším cílem trénování cíle „chci“.

 

 

DŮLEŽÍTÉ JE!

V prvním týdnu tohoto experimentu si nedávejte hned za cíl zlepšit sebekontrolu. Jednoduše pozorujte, jak podléháte svým impulzům. Prověřte si, jestli se nemůžete zastavit ještě před tím, než provedete něco, co byste nechtěli. Uvědomte si, o čem v danou chvíli přemýšlíte, co cítíte. Co vám říká hlas, který vás přemlouvá, abyste podlehli svému přání?

O postupech zaměřených na posilování Vaší vůle se můžete více dozvědětv e-knize ve zkráceném provedení "Tajemství pevné vůle" nebo si můžete objednat nezkrácené vydání na: http://www.mgmtpress.cz/tajemstvi-pevne-vule-2.

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page