Náctiletí dobrovolníci

Jak se zbavit nepořádku v práci i doma

 

Článek je zpracován na základě knihy „Debordelizace - Ukliďte si v životě i v bytě během 1 týdne", kterou napsala Erin Rooney Doland.

 

Lidé často říkají, že chtějí dosáhnout rovnováhy mezi prací a osobním životem. Autorka knihy si myslí, že rovnováha není to správné slovo. Týden má 168 hodin, to znamená, že byste měli věnovat 84 hodin svému osobnímu životu a 84 hodin práci. Odečteme-li čas na spaní, tak na osobní život nezbude čas. Autorka navrhuje využít jiné pojetí – symbiózu práce a osobního života, to znamená harmonickou spoluexistenci těchto dvou sfér. V případě symbiózy se budou všechny stránky vašeho života nacházet v harmonii a nebudou si překážet a budou se doplňovat. Jak ale dosáhnout takové symbiózy? Pro začátek je potřeba se zbavit haraburdí v práci i v osobním životě. Uvidíte ihned, jak pořádek v prostoru pomůže pořádku ve vaší hlavě i v duši. Autorka knihy je přesvědčena o tom, že každý je schopen dosáhnout symbiózy jen za jeden týden. 

 

Základy boje s nepořádkem

Zbavení se nepořádku neznamená, že musíte všechno postupně vyházet. Vaší úlohou je najít zlatý střed mezi dobrovolným odmítáním všeho materiálního a krajním materialismem. 

 

Zbavením se nepořádku zjistíte, že některé věci můžete opravit nebo vyčistit a některé můžete nahradit. Není nic špatného na získávání nových věcí. Ale dříve, než něco vyhodíte nebo koupíte, odpovězte na otázky z tabulek, které se nacházejí v knize Deborgelizace (v češtině vyšla v roce 2011 v nakladatelství Computer Press). Na základě odpovědí pochopíte, co máte udělat s každou věcí, jestli si ji máte ponechat, opravit nebo nahradit. 

 

Zbavte se sentimentu. Není nic špatného na tom, když sbíráte věci, které vám navozují sentimentální náladu. Nemůžeme však sbírat a uchovávat všechno, co nám připomíná nějakou šťastnou chvilku. Pro takovou sbírku je potřeba mnoho času, energie a místa. Samozřejmě není vhodné vyhazovat všechno, co vám vyvolává příjemné vzpomínky, avšak část věcí si můžete uchovat jinak. 

  • Fotografie na památku. Zobrazení předmětu nese stejný emocionální náboj, jako samotný předmět. Dříve než vyhodíte sentimentální věci, vyfoťte si je. 

  • Nechejte si to nejlepší. Jestliže máte několik stejných věcí, třeba babiččin porcelán, tak si ho nenechávejte všecek. Nechejte si na viditelném místě jednu stolní soupravu nebo šálek s podšálkem. Ostatní věci rozdejte příbuzným.

  • Oskenujte si dopisy a fotografie a potom rozdejte originály příbuzným a přátelům. Právě tak naložila autorka se svou sbírkou školních poznámek. 

  • Použijte věc novým způsobem. Jestliže máte šuplík ve skříni plný starých triček z doby studia, rozstříhejte je a ušijte z nich prošívanou deku.

 

Je-li nejlepším místem pro vaše harampádí odpadkový koš, tak jej co nejrychleji vyneste. 

 

Nevyhazujte věci, aniž byste si je prohlédli. I v případě, že jste přesvědčeni o tom, že je krabička na poličce plná zbytečností, najděte si čas a podívejte se na její obsah. Jinak se může stát, že vyhodíte něco skutečně cenného. 

 

Více se můžete o tom, jak postupovat při zavádění pořádku doma i v práci, dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Zjednoduš si život za jeden týden“.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Erin Doland: Zjednoduš si život za jeden týden

Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.