top of page
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
 
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

Vaše objednávka byla úspěšně odeslána! Přijde Vám email s odkazem ke stažení knihy.

Tři principy Steva Jobse

Článek je zpracován na základě knihy "Cesta Steva Jobse – iLeadership pro novou generaci", jejímiž autory jsou Jay Elliot a William Simon.

Podle Elliotova názoru bylo hlavní prioritou v Jobsově činnosti vytvoření dokonalého produktu. Právě toto směřování jej odlišovalo od všech jiných podnikatelů, kteří rozvíjeli podniky v oblasti špičkových technologií. Elliot vyjmenovává několik klíčových principů, které přivedly Jobse k úspěchu na této cestě.

 

Princip 1. – Dělat pro sebe

Elliot si myslí, že Jobs sledoval při rozvoji podnikání své osobní zájmy. Když vyvíjel produkt pro sebe, myslel si Jobs, že bere v úvahu potřeby a zájmy každého spotřebitele a takovým způsobem vytvářel produkt pro všechny a pro každého. Jobsův talent spočíval podle Elliotova názoru v tom, že byl „nejlepším spotřebitelem na světě“. Jobs vdechnul život počítači Macintosh a udělal ho „počítačem pro nás ostatní“. Díky jeho lásce k hudbě a přání poslouchat ji vždy a všude, vznikl internetový obchod iTunes a přehrávač iPod. Byl nadšen komfortem mobilního spojení, ale nelíbily se mu moc těžké a ošklivé mobilní telefony, které existovaly na trhu. A tato jeho nespokojenost ho přivedla k tomu, že vytvořil pro sebe a pro všechny iPhone.

Steve Jobs, překonával těžkosti, dosahoval úspěchy a měnil svět tak, že se snažil uspokojovat vlastní touhy.

 

Princip 2. – Dovést produkt k dokonalosti

Jobs nevytvářel své produkty cestou maximálního počtu jejich funkcí, ale prostřednictvím tvůrčího, inovativního přístupu a přitom se stále držel principu jejich dovedení k dokonalosti. Celý proces vývoje produktu byl přísně zaměřen k jedinému cíli – udělat ho intuitivně srozumitelným pro uživatele. Je paradoxní, že právě tento přístup vyžaduje větší úsilí a je více orientován na detaily.

 

Princip 3. – Pozornost detailům

Nebude to přehánění, když řekneme, že Steve Jobs se stal efektivním lídrem společnosti a vytvořil tolik pozoruhodných produktů díky neobyčejně pozornému přístupu i k těm nejmenším detailům, z nichž každý dokázal dovést k dokonalosti. Pro Jobse mělo všechno význam. Vždy hledal nová řešení do té chvíle, dokud se nepřiblížil k ideálnímu stavu, ke svému chápání dokonalosti, které vždy přesahovalo rámec toho, co považovali ostatní v danou chvíli za uskutečnitelné.

Takový přístup vyžaduje velké ztráty času, vyvádí z míry zaměstnance společnosti, ale je to důležitý prvek úspěchu na vyšším stupni.

Příklad:

Když začal Steve Jobs lákat nejlepší inženýry k účasti na absolutně tajném projektu – vývoji iPhone, musel obstát v opravdové bitvě. Pokus vytvořit mobilní telefon byl velkolepým úkolem pro společnost, která neměla v této sféře žádnou zkušenost. Pro člověka, který byl posedlý detaily, vlastnostmi a kvalitou produktu a jednoduchostí jeho používání, to však byla ideální úloha. Z toho důvodu se Jobs hned na samém počátku rozhodl, že mobilní telefon společnosti Apple bude mít jen jedno jediné tlačítko.

Na poradách, které se konaly jednou nebo dvakrát týdně, hovořili inženýři stále dokola o nemožnosti udělat mobilní telefon jenom s jedním tlačítkem. Přesvědčovali ho, že není možné jedním tlačítkem zapínat a vypínat přístroj, regulovat hlasitost, volit jednotlivé funkce, přihlašovat se k internetu a využívat další možnosti, které musí takové zařízení mít.

Jobs byl hluchý k jejich stížnostem a jako dříve vyžadoval: „Telefon musí mít jenom jedno tlačítko. Najděte způsob, jak to udělat.“

Více se můžete o postupech Steva Jobse dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Cesta Steva Jobse – iLeadership pro novou generaci“.

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page