top of page
Mohlo by vás také zajímat:

Co pro vás váš přístup k věci nemůže udělat

Článek je zpracován na základě knihy „To, co vám dá výhodu, je, jak k tomu přistoupíte“, kterou napsal  John C. Maxwell.

Autor píše o tom, jaký problém mají univerzitní profesoři a zaměstnavatelé s mladými lidmi, kteří jsou produktem hnutí sebeúcty z 80. let. Mnozí z nich mají o sobě jen to nejlepší mínění. Ale jejich vysoké sebevědomí a jejich schopnosti jsou často naprosto odtržené od reality. Když se studenti, kteří měli celý život samé jedničky, setkají poprvé  s kritickým názorem, který pro rozvoj svých schopností potřebují, tak špatně reagují.

Maxwell píše: “Dnes je mi jasné, i když vás podobné řeči mohou motivovat, že pokud budete věřit, že jen sen samotný postoj může přinést úspěch, tak se dočkáte zklamání. Taková prohlášení prostě nejsou pravdivá.“ Je mnoho lidí, jejichž přístup je nanejvýš pozitivní, a přesto úspěšní nejsou.

Například, když se dva lidé ucházejí o stejnou práci. Jeden z nich má přirozený talent a je šikovný, má za sebou deset let zkušeností a docela pozitivní přístup. Druhý je naprosto pozitivní a bez jakékoli zkušenosti. Kdo tu práci získá? Pravděpodobně ten se zkušenostmi a dovednostmi. Proč? Protože ten naprosto pozitivní přístup nebude na vyrovnání mezery stačit.  V případě, že se budou o práci ucházet dva uchazeči, jejichž zkušenosti a dovednosti budou na přibližně stejné úrovni, zvítězí beze sporu ten uchazeč s lepším přístupem.

 

Přístup je výhoda. Dává člověku náskok. Je to přídavek, nikoli náhrada. Zde je několik věcí, které vám  přístup nenahradí:

1. Váš přístup vám nemůže nahradit způsobilost

Někteří lidé si pletou sebevědomí, což je funkce přístupu, se způsobilostí, což je funkce schopnosti. Nebo si myslí, že jedno může nahradit druhé. Ale tyto dvě věci se velmi liší. Pokud si myslíte, že něco můžete dělat, tak se jedná o sebevědomí. Pokud toho jste schopni, tak jste způsobilí. Pro úspěch je potřeba obojí. Pozitivní přístup vám může pomoci osobně. Díky němu můžete být více spokojení, může být příjemnější být vám na blízku, můžete se lépe postavit problémům. Ale pozičně vám nepomůže. Pokud se vám nedostává schopností, tak máte zaděláno na malér.

 

2. Váš přístup vám nemůže nahradit zkušenosti

Maxwell se zamýšlí nad tím, že někdy nám zkušenost nic nenahradí, avšak problémem zkušenosti je, že ji zřídkakdy získáte ještě předtím, než ji potřebujete. Zkušenost je mnohdy přísný učitel, protože nás zkouší dřív, než s námi probere lekce.

Autor vzpomíná, že kdysi nabíral lidi podle jejich přístupu. Nyní lidi nabírá především kvůli jejich schopnostem a zkušenostem. Vysvětluje to následovně: “Pokud jde o talent a dovednosti, tak člověk může povyrůst jen o určitý stupeň. Na stupnici od jedné do desíti je většina lidí schopna se zlepšit tak pouze o dva stupně. Takže pokud jsou vaše schopnosti přirozeného vůdce na úrovni, řekněme, stupně 6, tak pokud na sobě budete pracovat, dosáhnete úrovně 8. Ale pokud na začátku budete na stupni 2, nedosáhnete nikdy ani průměru. S přístupem je to však jiné. Tady nemá růst žádné hranice. I člověk s přístupem na úrovni 2 se může dostat na hodnotu 10. Takže i ten člověk, jehož přístup za mnoho nestojí, se může zcela změnit.”

Vítěznou kombinací je spojení kompetentnosti, zkušeností a pozitivního přístupu.

 

3. Váš přístup nedokáže změnit fakta

Jedním ze zajímavých objevů o přístupu je fakt, že má vliv na lidské zdraví. Studie konaná státní univerzitou v Texasu prokázala, že starší lidé, jejichž postoj byl optimistický, měli lepší zdraví než jejich vrstevníci s negativními postoji. To je velmi dobrá zpráva. Ale k ní máme ještě tu špatnou: ať je váš postoj jakkoli pozitivní, tak před stárnutím vás neochrání. Tak to prostě je.

V životě jsou určité skutečnosti, na které náš přístup nemá pražádný vliv. Pokud jste dospělí, tak je vaše výška taková, jaká je. Pokud chcete hrát centra za nějaký tým NBL, ale měříte jenom 160 cm, tak na to zapomeňte. S fakty se jednoduše potřebujete naučit žít. Pokud nějakou skutečnost nemůžete změnit, změňte svůj přístup.

 

4. Váš přístup nedokáže nahradit osobnostní růst

Pokud máte dobrý přístup k věcem, dosáhli jste kompetentnosti a získali zkušenosti, co  z toho vás bude držet na cestě vpřed? Růst. Neustálé studium nic nenahradí.

Abyste se stali člověkem, kterým chcete být, tak musíte sytit svoji mysl a duši.

 

5. Váš přístup nezůstane správný automaticky

Autor vzpomíná: “Jednou jsem slyšel nějakého farmáře říkat, že nejtěžším problémem u krav je to, že nezůstanou podojené.” O přístupu se to dá říci také. “Nejobtížnější na dobrém přístupu je to, že sám o sobě takový nezůstane.” 

Lidé přeceňují rozhodování a nedostatečně si cení jejich plnění. Je snadné říci si: „Ode dneška budu mít pozitivní přístup.“ Těžší už je, se podle toho řídit. Proto Maxwell dopo-ručuje, že jednou z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat, je udělat si z každo-denního řízení svého přístupu svůj osobní úkol. 

O výhodách přístupu pro život se můžete více dozvědětv e-knize ve zkráceném provedení "To, co vám dá výhodu, je, jak k tomu přistoupíte".

 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
bottom of page