

Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných
e-knihách v krátkém provedení.
Kdo jsou svobodní agenti?
Článek je zpracován na základě knihy „Free Agent Nation: The Future of Working for Yourself", kterou napsal Daniel Pink.
O autorovi
Daniel Pink je podnikový poradce v oblasti náboru a získávání lidí a v oblasti tvorby strategií, je redaktorem časopisu Wired. Píše články o podnikání do časopisů, jako jsou New York Times, Harvard Business Review, Fast Company, přednáší o tématu ekonomická transformace. Sám je také „svobodným agentem“. Posledním jeho zaměstnáním bylo psaní projevů pro vice-prezidenta USA Ala Gorea.
Jak získat odvahu a začít pracovat na sebe
Když se zeptáte lidí kolem sebe, co jim nejvíce chybí, tak pravděpodobně mnozí odpovědí, že hlavním zdrojem, který postrádají, je čas. Jenže právě tento svůj zdroj, který je tím nejcennějším, prodávají zaměstnanci každý den s neuvěřitelnou lehkostí svým zaměstnavatelům. Něco jiného jsou takzvaní „svobodní agenti“, to znamená, lidé, kteří pracují sami na sebe. Autor tvrdí, že tito nezávislí odborníci postupně nahradí lidi v organizacích, a nebude se jednat jen o dočasnou změnu na trhu práce, ale o globální trend rozvoje společnosti. Některá odvětví už na freelancerech zcela závisí – podle údajů Harvardovy univerzity, 70 % lidí, pracujících v průmyslu rekonstrukce bytových domů, jsou živnostníci.
Svobodní agenti mění od základů vztahy mezi zaměstnavateli a dělníky i samotný přístup k práci. Samozřejmě, že nejde jen o podnikatele, kteří si zakládají svůj podnik. Svobodní agenti jsou všichni, kteří místo toho, aby prodávali svůj čas, nabízejí své kompetence – to, co umí. Protože jeden člověk může mít různé schopnosti a dovednosti, dochází ke smývání hranic mezi tradičními profesemi. Například montér může opravovat radiopřijímače nebo se může věnovat krajinnému designu. Zaměstnanci zpravidla nemají ani čas, ani možnosti, aby realizovali svůj potenciál v různých oblastech, protože jejich pracovní smlouva s jedním zaměstnavatelem je „tlačí“ do jedné jediné profese.
Svobodní agenti se však také určitě setkávají s ohromným množstvím těžkostí. Avšak někteří z těch, kteří si přičichli ke svobodě, nespěchají s návratem do firemní kanceláře. Počet svobodných agentů v různých zemích rok od roku roste. V současné době jich je v USA evidováno okolo 33 milionů (2002). Abychom tento fenomén mohli lépe popsat a pochopit, cestoval Daniel Pink po celé Severní Americe a hledal nezávislé stavaře, obchodní cestující, pekaře, copywritery a představitele různých dalších profesí, aby se jich zeptal, jak se jim žije na volné noze. Vycházeje z vyprávění několika set respondentů, popisuje „revoluční změny ve způsobu života i v charakteru práce Američanů“ a naznačuje, jak bychom se měli přizpůsobit novému způsobu života. Jeho kniha se stala bestsellerem časopisu Washington Post v kategorii „non-fiction literatury“. Stala se také podnikatelským bestsellerem v USA a v Kanadě. Časopis Fast Company zařadil myšlenku o svobodných agentech do seznamu deseti nejodvážnějších a nejnadějnějších myšlenek desetiletí.
Proč lidé odcházejí z teplých kanceláří do neurčitosti
V USA dnes pracuje každý čtvrtý člověk na sebe (zdroj: Aquent Partners). Jsou to ti nejodvážnější a nejtalentovanější lidé, kteří se nebáli odtrhnout se od spolehlivého zdroje příjmu a pustili se na „širý oceán“. Američané si to mohou dovolit nikoliv proto, že jsou jiní než lidé v jiných zemích, ale proto, že v zemi byla vytvořena vhodná podnikatelská atmosféra. USA toho nedosáhly za jeden rok. Prvními kroky k tomu byla vnitřní migrace mezi státy. Lidé tak mohli odcházet z míst a stěhovat se do druhých států za prací. Stěhování se a spolu s tím zodpovědnost za sebe, se staly normou.
Neměli bychom také zapomínat na hodnotu vlastního podnikání, jež se v USA kultivuje (místo hodnoty kariéry ve velké korporaci). Tyto faktory pomohly mnoha lidem při rozhodnutí pracovat na sebe. A čím více se objevovalo freelancerů a podnikatelů, tím rychleji se rozvíjela i infrastruktura potřebná pro jejich práci. Například účetní firmy a právnické kanceláře (ve své podstatě jsou také důsledkem práce drobných podnikatelů).
V důsledku toho proběhla do začátku 21. století ve všech oblastech důležitá transformace zaměstnanosti. Měřítko těchto změn je srovnatelné s tím, co probíhalo před 100 lety, kdy Američané masově opouštěli farmy a přicházeli pracovat do továren. Dnes se miliony lidí vzdávají svého stálého pracovního místa a stávají se vlastníky svého domácího podniku, freelancery, nezávislými konzultanty, drobnými podnikateli, nebo dočasnými pracovníky.
Více se můžete o trendu práce na sebe dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Národ svobodných agentů“.
Nově si můžete také objednat jednotlivé tituly za cenu 31,- Kč.
Do objednávky nahoře vepište čísla objednaných titulů.
Národ svobodných agentů je titul 231.
