top of page
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

Učte se odvaze 

Článek je zpracován na základě knihy "Nikdy nejez sám - Umění networkingu: Jak budovat a rozvíjet pracovní vztahy", kterou napsal Keith Ferrazzi. 

 

Abyste dosáhli úspěchu, je potřeba se naučit překonávat vlastní strach. Na začátku bude přítomen vždy – když se budete snažit s někým seznámit, budete-li se chtít setkat s někým, koho potřebujete, budete-li chtít někomu zavolat, abyste si domluvili důležitou schůzku.

 

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat se strachem či trémou je pochopit, že je to docela normální věc, kterou zažívají všichni bez výjimky. Vyplatí se také využít rady Keitha Ferrazziho, které vám pomohou, abyste se cítili komfortně v jakékoliv situaci:

 

1. Najděte si vzor pro napodobování

Takový člověk zpravidla existuje v každé organizaci. Poproste ho, aby vám pomohl a naučil vás, jak se vyrovnat se strachem a s nejistotou. Sledujte, jak se chová on v neznámých situacích a jak se seznamuje s druhými lidmi. Postupně získáte i vy dostatečnou odvahu, abyste se samostatně seznamovali s novými lidmi.

 

2. Učte se mluvit

V tom vám může pomoct řada kurzů veřejného vystupování, ale i individuální trenéři, kteří zpravidla dokážou vzít v úvahu specifika každého žáka.

 

3. Začněte s málem

Vstupte třeba do nějakého zájmového klubu. V rámci práce v tomto klubu hledejte nové známé, kteří uvažují podobně jako vy, a vytvářejte si nové kontakty.

 

4. Dejte si za úlohu seznámit se každý týden s novým člověkem

Není důležité, kde a kdy to budete dělat. Důležité je, abyste to nekompromisně dělali. I když budete při tom z počátku zažívat neúspěchy – neztrácejte naději a nezoufejte si. Časem zjistíte, že seznamování je pro vás stále snazší a zajímavější. Každý nový člověk, kterého potkáte, je přece vaší nadějí na úspěch.

Připravujte se předem na setkání s lidmi, které potřebujete

Když si uvědomíte, že se chcete s někým seznámit, nespoléhejte se na náhodu a udělejte pečlivou přípravu. Zjistěte si, pokud možno co nejvíc informací o tomto člověku: o jeho práci, o rodinné situaci, o jeho koníčcích, o jeho zájmech (fotbal, hokej, filmy, hudba, literatura atd.), o jeho úspěších a problémech, jak v podnikání, tak v osobním životě.

 

Není až tak těžké to zjistit – potřebujete jenom čas a internet. Když budete disponovat těmito informacemi, bude získání kontaktu na vlivného člověka, jehož potřebujete, mnohem snazší. Stačí se pak jenom zmínit o tématu, které je pro něj zajímavé a blízké. To se stane základem pro pracovní rozhovor, přátelské setkání s obědem, a možná i pro společnou večeři v rodinném kruhu.

Více se můžete o technikách navazování pracovních a osobních kontaktů dozvědět v e-knize ve zkráceném provedení „Nikdy nejez sám – Umění networkingu: Jak budovat a rozvíjet pracovní vztahy.

bottom of page